Herbem Gminy Sadowne jest zielono-żółto-niebieska tarcza z kłosem żyta, liściem dębu i krzyżem. kłos żyta symbolizuje pracę rolników i patriotyczne tradycje ruch ludowego. Liść dębu jest symbolem licznych pomników przyrody. Natomiast krzyż nawiązuje do aktu erygowania parafii w 1524r.
Gmina obejmuje 23 sołectwa i liczy około 6800 mieszkańców, siedzibą organów i Urzędu Gminy jest miejscowość Sadowne. Zajmuje obszar o powierzchni 145 km2 (14472 ha). Położona jest w powiecie węgrowskim, województwo mazowieckie. Północną granicę stanowi rzeka Bug.
Użytki rolne zajmują 9442 ha co stanowi 65,2%, lasy 3848 ha co stanowi 26,6% powierzchni gminy.
Współczesna rzeźba terenu gminy Sadowne jest wynikiem działalności czynników rzeźbotwórczych okresów zlodowacenia środkowopolskiego oraz procesów denudacyjnych z okresu zlodowacenia północnopolskiego. Skałą macierzystą gleb gminy Sadowne są utwory lodowcowe i wodno-lodowcowe w postaci glin i piasków.
Sadowne jest gmina o małym udziale gleb dobrych. Wśród użytków rolnych gleby klasy IVa i b Stanowią 18,4%, a gleby klas V i VI aż 81,6%.
Szata roślinna gminny, podobnie jak innych gmin nadbużańskich, determinowana jest obecnością Bugu oraz szerokością jego doliny. Gmina Sadowne wchodzi w całości w granice Nadbużańskiego Parku Krajobrazowego.
Do głównych walorów przyrodniczych parku należą:
dobrze zachowany krajobraz o cechach krajobrazu naturalnego oraz znaczne jego bogactwo, szczególnie w dolinie Bugu i przyległych do niej jednostkach fizjologicznych,
dobrze zachowane zbiorowisko roślinne, które w znacznym stopniu cechy zbiorowiska naturalnego,
wyjątkowo duże bogactwo fauny i flory oraz występowanie wielu gatunków chronionych i rzadkich,
obecność dużych kompleksów leśnych stanowiących pozostałość dawnych puszcz,
walory historyczno-kulturowe
Ze względu na walory turystyczne teren gminy Sadowne, jako położony w Nadbużańskim Parku Krajobrazowym jest atrakcyjnym miejscem dla rozwoju agroturystyki. Coraz częściej można zaobserwować transakcje zakupu zagród rolniczych z przeznaczeniem na indywidualny wypoczynek.