-
Ułatwienia dostępu
Ułatwienia dostępu Strona BIP
zobacz nasz BIP-
Wyszukiwarka
Wyszukiwarka -
Powiązane strony
Menu
Menu
Banery
Dane kontaktowe
Urząd Gminy Sadowne
ul. Kościuszki 3, 07-140 Sadowne
tel. +48 25 675 33 08
fax: +48 25 675 33 08
e-mail: ug_sadowne@pro.onet.pl
Koło PZW
Historia i działalność PZW
Przed dwudziestoma ośmioma latami sadowieńscy wędkarze postanowili zorganizować się w Gminnym Kole PZW. 25 stycznia 1976 roku odbyło się zebranie założycielskie, któremu przewodniczył mgr Kazimierz Stefanowicz, a w którym uczestniczyło 45 wędkarzy głównie z gminy Sadowne i Stoczek.
Pierwszym prezesem koła został inicjator jego powołania i aktywny w strukturach koła aż do przedwczesnej śmierci w 1987 r. prof. Mieczysław Chmielewski (1976-1977). Od samego początku w pracach koła aktywnie udzielali się panowie: Augustyn Pelc, Marian Plenkiewicz, Jerzy Paruszkiewicz, Antoni Ciechanowski, Mirosław Harasimowicz, Tadeusz Warda, Andrzej Sówka, Edmund Zieliński, Antoni Krupa, Lucjan Tomasik, Wojciech Białas, Jerzy Styś, Edward Nadany, Tadeusz Chyliński, Zbigniew Wódka, Zbigniew Wujcik, Andrzej Nozderko, Stefan Ojdana, Jacek Rowicki, Sławomir Postek, Grzegorz Kalbarczyk, Paweł Dobosz, Andrzej Rolek i wielu innych z Sadownego i okolic.
Funkcję prezesów koła pełnili:
-
Antoni Ciechanowski (1978-80),
-
Andrzej Sówka (1981-84) i (1990-92),
-
Marek Sówka (1985),
-
Krzysztof Koroś (1986-89) i (2001 nadal),
-
Mariusz Postek (1993-96),
-
Ryszard Warda (1997-2000).
Już w pierwszym roku działalności do koła wstąpiło 196 wędkarzy, w tym 11 kobiet i 69 młodzików. W kolejnych latach liczba członków wahała się od ponad stu do około 220. Obecnie liczba ta ustabilizowała się na poziomie około 140 członków. Maleje liczba młodzików i kobiet. Rośnie zaś liczba wędkarzy spoza gminy, głównie z Warszawy, którzy zwabieni przyrodniczymi walorami naszej gminy spędzają tu wolne chwile, urlopy, a często osiedlają się tutaj.
Od początku przedstawiciele koła PZW aktywnie uczestniczyli w pracach struktur Okręgu Siedleckiego. Aktywność ta, zaowocowała licznymi odznaczeniami wędkarskimi dla naszych działaczy: Srebrnymi, Złotymi i Złotymi z Wieńcami Odznakami PZW. Znaczna liczba odznaczeń jest wyrazem uznania m.in. dla sportowych sukcesów jakie odnieśli członkowie koła nie tylko na imprezach okręgowych ale i regionalnych czy ogólnopolskich.
Już w pierwszym roku drużyny zdobyły Puchar Prezesa Zarządu Okręgu Siedleckiego, a później Puchar Wojewody Siedleckiego. W 1977 r. mistrzostwo okręgu wśród juniorów, a w kolejnym roku piąte w Drużynowych Mistrzostwach Okręgu. W 1978 roku trzecie, piąte i ósme miejsce w Rodzinnych Mistrzostwach Okręgu. W 1980 r. drugie miejsce drużynowo (pierwsze wśród juniorów i trzecie wśród kobiet) na Gruntowych Mistrzostwach Okręgu w Tyśmienicy. W 1981 r. trzecie miejsce wśród kobiet w Mistrzostwach Okręgu.
W 1985 roku pierwsze miejsce drużynowo w Mistrzostwach Okręgu a w 1999 roku juniorzy zajęli czwarte miejsce drużynowo w Spławikowych Mistrzostwach Okręgu Siedleckiego, seniorzy - dziewiąte.
W 2000 roku trzecie miejsce w spinningowych Mistrzostwach Okręgu. Członkowie Koła PZW Nr 27 zdobywali liczne miejsca na podium podczas różnorodnych zawodów towarzyskich: w ramach Dni Broku, zawody o Puchar Prezesa Koła PZW Ostrów Maz. a także w towarzyskich międzynarodowych zawodach z udziałem ekip z Czech i Niemiec rozegranych w Podebradach k/Pragi.
Członkowie koła aktywnie biorą udział w wszelkiego rodzaju działaniach i akcjach mających na celu poprawę czystości rzek, jezior i przyrody. W latach 1993 - 2001 nasze rzeki zostały zarybione prawie pięć i pół tonami narybku różnych gatunków ryb.
Od początku w kole rozgrywane są corocznie Mistrzostwa Spławikowe w kategorii seniorów i juniorów, początkowo także kobiet oraz zawody spinningowe. Koło organizuje także imprezy towarzyskie jak: Otwarcia i Zamknięcia Sezonu, Zawody Rodzinne, Dzień Dziecka, Memoriał prof. Mieczysława Chmielewskiego.
Od 2002 roku Koło PZW Nr 27 ma swoją siedzibę w jednym z pomieszczeń udostępnionych na terenie Przedszkola w Sadownem. Pomieszczenie zostało adaptowane i wyremontowane przez członków i strażaków z Ochotniczej Straży Pożarnej. Z inicjatywy Zarządu Koła w dniu 31 maja 2002 roku z okazji Międzynarodowego Dnia Dziecka zorganizowano w Przedszkolu w Sadownem imprezę rekreacyjno-sportową, mającą na celu przybliżyć dzieciom podstawy wędkarstwa. Maluchy dzielnie zmagały się w "łowieniu" magnesowych rybek, która to czynność sprawiała trudność nawet naszym kolegom. W dniu 2 czerwca na jez. Kotło w Wilczogębach rozegrane zostały Otwarte Zawody Spławikowe dla dzieci. Wszyscy zwycięzcy zostali uhonorowani dyplomami i nagrodami rzeczowymi, a wszyscy uczestnicy zawodów słodyczami sponsorowanymi przez właścicieli sadowieńskich sklepów. Podobna impreza miała miejsce w roku 2003.
Minione 28 lat, to w historii koła wędkarskiego w Sadownem okres wielu wspaniałych chwil. Koło to platforma spotkań dla zacnych i ciekawych ludzi. Wędkarze to w Sadownem społeczność mającą osiągnięcia i na stałe wrosła w życie wsi i okolicy.
Banery
Odnośniki
Informacje kontaktowe
Urząd Gminy Sadowne
ul. Kościuszki 3, 07-140 Sadowne
tel. +48 25 675 33 08
fax: +48 25 675 33 08
e-mail: ug_sadowne@pro.onet.pl