Menu

Banery

Dane kontaktowe

Urząd Gminy Sadowne

ul. Kościuszki 3, 07-140 Sadowne

tel. +48 25 675 33 08
fax: +48 25 675 33 08

e-mail: ug_sadowne@pro.onet.pl

Stowarzyszenie Kulturalno Oświatowe "Działam"

Stowarzyszenie Kulturalno Oświatowe "Działam"

Stowarzyszenie Kulturalno Oświatowe Działam zostało powołane w 2011 roku. Głównym celem Stowarzyszenia jest wspieranie wszechstronnego  rozwoju młodych mieszkańców Sadownego i okolic, prowadzenie działalności kulturalnej i oświatowej, kultywowanie tradycji i kultury ze szczególnym uwzględnieniem folkloru.

Zrealizowane dotychczas działania Stowarzyszenia:

·         We wrześniu 2009  została powołana Grupa Taneczna SADOWNE.

W Skład grupy weszło 20 młodych ludzi z Sadownego. Młodzież spotyka się na zajęciach tanecznych raz w tygodniu, wyjeżdża na zgrupowania taneczne, koncertuje i zawsze dobrze się bawi.

·         Od kwietnia do grudnia 2010, zrealizowany został projekt  

„Taniec nie tylko dla gwiazd” 

sfinansowany w ramach VII Priorytetu Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki  (Działanie 7.3: Inicjatywy lokalne na rzecz aktywnej integracji) z  Europejskiego Funduszu Społecznego. 

 Głównym celem przedsięwzięcia była integracja i aktywizacja kulturowa młodzieży oraz pogłębienie jej wiedzy na temat kultury regionu. W ramach projektu odbywały się zajęcia taneczne dla młodzieży, podczas których przygotowana została wiązanka tańców regionalnych i narodowych. Projekt „Taniec nie tylko dla gwiazd” został sfinansowany w ramach VII Priorytetu Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki  (Działanie 7.3: Inicjatywy lokalne na rzecz aktywnej integracji) z  Europejskiego Funduszu Społecznego.

·         We wrześniu 2010 Grupa Taneczna Sadowne wystąpiła podczas Zjazdu Absolwentów Liceum Ogólnokształcącego w Sadownem.

Pokaz spotkał się z gorącym przyjęciem i zebrał bardzo pochlebne oceny widzów.

·         Dnia 11.11.2010 Grupa taneczna SADOWNE wystąpiła podczas X Ogólnopolskiego Festiwalu Tańca Wirujący Krąg W Ostrowi Mazowieckiej. Tancerze zaprezentowali tańce podlaskie w programie pt.: "Zabawy podlaskie". Występ naszej grupy bardzo spodobał się jury, publiczności i uzyskał jedną z 7 nagród.

Podczas festiwalu można było oglądać 37 pokazów tanecznych wykonanych przez zespoły z całej Polski.(miedzy innymi wicemistrzów Polski formacji tańców towarzyskich). Jak stwierdzili organizatorzy występy były na wysokim poziomie. Tym bardziej cieszy sukces naszej młodej grupy tanecznej

Dnia 14 listopada 2010 w sali gimnastycznej LO w Sadownem odbył się koncert z okazji rocznicy Odzyskania Niepodległości pt.: "POLSKA JEST WIECZNA".

We wspólnym programie wystąpiły zespoły: Sadowianki, Zespół Muzyczny LO w Sadownem i Grupa taneczna Sadowne. Akademię rozpoczęto od wspólnego odśpiewania Roty. Sadowianki zaprezentowały wiązankę pieśni patriotycznych i ludowych. Młodzież z liceum przedstawiła montaż słowno-muzyczny, oraz tańce narodowe i podlaskie (nagrodzone podczas ogólnopolskiego festiwalu Wirujący Krąg). Koncert zgromadził dużą publiczność(trzeba było donosić krzesła) i został bardzo przychylnie przyjęty zarówno przez starszą jak i młodszą publiczność.

·         W dniach 28.01-01.02. 2011 grupa taneczna Sadowne wyjechała na zgrupowanie taneczne do Szczawnicy.

Członkowie młodszej grupy nauczyli się „Podlasia”, zaś starsza grupa doskonaliła swoje umiejętności w tym tańcu. Wszyscy spędzali miłe godziny tańcząc również: cha cha, rumbę i jive . Taniec ludowy prowadzili państwo M. i M. Renkowie, natomiast tańców towarzyskich uczyły nas: pani Ola i pani Ala, a na akordeonie przygrywał nam pan K. Kiełek.  Oczywiście nie samym tańcem człowiek żyje. Było wyjście w góry do Wąwozu Homole. W zimowej szacie, w pełnym słońcu wąwóz wyglądał jak z bajki. Niedaleko znajdował się stok narciarski i mały stok z kolejką linową do zjeżdżania na „oponach”. Oczywiście skorzystaliśmy z tych atrakcji i pokręciliśmy się (jak w tańcu) na „oponach”. Mieliśmy również niezapomnianą okazję przeżycia Mszy św. w zabytkowym kościele w Dębnie (gdzie nakręcono jedną ze scen filmu „Janosik”). Jest to jedyny drewniany, średniowieczny kościół w Polsce, w którym nadal odprawiane są nabożeństwa. Jest on zabytkiem w skali światowej, wpisanym na listę UNESCO. Wszyscy chętni mieli również okazję do skorzystania z miejscowych wód zdrojowych w Szczawnicy. Na zakończenie uczestnicy zwiedzili Orkanówkę- dom patrona Sadowieńskiego LO. Wszystkim uczestnikom wyjazd w góry się podobał, wrócili z nowymi umiejętnościami tanecznymi i wzmocnieni klimatem uzdrowiskowym. Szczególnie zapamiętają to czego się nauczyli, bo każdy wytrwale pracował i wkładał w taniec całe swoje serce. Tańczyli na zajęciach, w przerwach i w nocy.

·         W kwietniu 2011 Grupa Taneczna Sadowne wzięła udział w projekcie Comenius. W trakcie wizyty w Liceum Ogólnokształcącym w Sadownem gości z Francji, Hiszpanii i Włoch grupa zorganizowała warsztaty taneczne i pokaz tańców regionalnych i narodowych. Młodzi Francuzi, Włosi i Hiszpanie mieli okazję zatańczyć polski taniec narodowy - polonez w strojach narodowych. Ponadto mieli sposobność poznać naszą kulturę narodową i regionalną.

·         Na dobry początek wakacji 2011 - Grupa Taneczna Sadowne gościła w Gdańsku.

Tym razem tańczyliśmy hip-hop, ćwiczyliśmy ruch sceniczny i emisję głosu. Wszystkie zajęcia artystyczne odbywały się w Gdańskiej Szkole Artystycznej, a efekty naszej pracy można było zobaczyć na flash mob w Manhattanie  http://www.youtube.com/watch?v=MU0hTZqgGtk

Pogoda nam sprzyjała, nastroje również. Nie zabrakło czasu na opalanie się, kąpiele w morzu i zwiedzanie Gdańska. Dziękujemy sponsorom: Zarządowi Powiatu Węgrowskiego, Wójtowi Gminy Sadowne, Radzie Rodziców ZSP w Sadownem i Zarządowi Gdańskiej Szkoły Artystycznej

·         23 października 2011 Grupa Taneczna Sadowne wzięła udział w III Hubertusie Węgrowskim.

Nasi tancerze zaprezentowali "Zabawy podlaskie" podczas Jarmarku Hubertowskiego oraz piękny spektakl "W Soplicowie" podczas Biesiady Myśliwskiej. Grupa Sadowne miała zaszczyt wystąpić we wspólnym programie z panem Dariuszem Kowalskim i Reprezentacyjnym Zespołem Muzyki Myśliwskiej Polskiego Związku Łowieckiego

·         11 listopada 2011 Grupa Taneczna Sadowne wystąpiła podczas XI Ogólnopolskiego Festiwalu Wirujący Krąg w Ostrowi Mazowieckiej z patriotycznym programem z Księstwa Warszawskiego pt.: W Soplicowie.

·         W styczniu 2012 Grupa Taneczna Sadowne wystąpiła przed Arcyksięciem Karolem  Ferdynandem Habsburgiem???oraz  Panią Prezydentową – Marią Kaczorowską, wdową po ostatnim prezydencie RP na uchodźctwie, podczas Europejskiego Zjazdu Bractw Kurkowych w Warszawie.

Banery

Odnośniki

Informacje kontaktowe

Urząd Gminy Sadowne

ul. Kościuszki 3, 07-140 Sadowne

tel. +48 25 675 33 08
fax: +48 25 675 33 08

e-mail: ug_sadowne@pro.onet.pl

[obiekt mapy] Lokalizacja Urzędu Gminy Sadowne na mapie