Menu

Banery

Podsumowanie projektu

  • -

        Dzięki dofinansowaniu ze środków z budżetu Województwa Mazowieckiego nasze Stowarzyszenie mogło zrealizować zadanie publiczne w obszarze „Nauka, szkolnictwo wyższe, edukacja, oświata i wychowanie”. W ramach tego projektu zakupiliśmy 4 zestawy LEGO WeDo 2.0 oraz zorganizowaliśmy zajęcia z robotyki i programowania. Głównym celem projektu pn. „Pasję mamy i w wakacje ją rozwijamy - zajęcia robotyki”, było stworzenie warunków do aktywnego zdobywania wiedzy oraz umożliwienie dostępu do ciekawych i nowoczesnych form edukacji dzieci i młodzieży z terenów wiejskich. Przez 10 dni uczestnicy zajęć budowali i programowali roboty wykorzystując zestawy LEGO WeDo 2.0, które oprócz klocków zawierały takie elementy jak silnik, czujnik ruchu, czujnik wychylenia oraz bezprzewodowy Smart Hub, który łączył zbudowany model z komputerem (tabletem). Przy pomocy prostego i przyjaznego języka programowania graficznego można było powołać roboty do życia.
      Dzięki temu projektowi mogliśmy pokazać dzieciom i młodzieży, że nauka może być zabawą. Uczestnicy nauczyli się skomplikowanych zagadnień z dziedzin fizyki, inżynierii i programowania, jednocześnie rozwijały zdolności motoryczne i umiejętności poznawcze a wszystko to podczas zabawy klockami LEGO.
        Tego projektu nie udałoby się nam zrealizować też bez dobrego prowadzącego zajęcia a mianowicie Pani Moniki Pajki, która w przyjazny i łatwy sposób wprowadzała uczestników w dziedzinę budowania i programowania robotów. Podczas zajęć pomagała rozwiązywać problemy jeśli się pojawiły, wyjaśniała jak działają różne elementy znajdujące się w zestawach np. silnik, czujniki, hub, przekładnie kątowe, ślimakowe i proste, mechanizm różnicowy jak również odpowiadała na wszystkie pytania jakie pojawiały się podczas zajęć a musimy przyznać, że było ich całkiem sporo, co nas oczywiście cieszy bo widać, że zajęcia bardzo się podobały i każdy chciał zapamiętać z nich jak najwięcej.
       Pani Monika w pierwszym tygodniu zajęć, pokazała uczestnikom jak zbudować złożone roboty na podstawie gotowych projektów, które następnie były modyfikowane. Wprowadzane ciekawostki tak podobały się uczestnikom, że każdy dodawał też coś od siebie, dzięki czemu na koniec zajęć roboty różnił się od siebie jakimiś detalem. Z dnia na dzień uczestnicy mieli podnoszoną poprzeczkę coraz wyżej, tak by mogli nauczyć się zbudować robota już bez instrukcji. Dzięki takiemu podejściu na ostatnich zajęciach, każdy mógł zbudować robota jakiego sam sobie wcześniej wymyślił, zaprogramować go oraz coś o nim opowiedzieć. Efekt? Musicie sami zobaczyć. Dodamy tylko, że każdy robot działał tak jak to młodzi konstruktorzy sobie zaplanowali.
         Podczas zajęć z zestawów LEGO WeDo 2.0 zbudowano m.in.: wyścigówkę, sztaplarkę wykorzystującą przekładnię ślimakową, robota droida - jako machinę kroczącą, goryla, cyrkową małpę chodzącą po linie, łazika marsjańskiego wykorzystujący mechanizm różnicowy, helikopter, spychacz oraz projekty własne.

drukuj ()

Banery

Odnośniki

Informacje kontaktowe

Urząd Gminy Sadowne

ul. Kościuszki 3, 07-140 Sadowne

tel. +48 25 675 33 08
fax: +48 25 675 33 08

e-mail: ug_sadowne@pro.onet.pl

[obiekt mapy] Lokalizacja Urzędu Gminy Sadowne na mapie