Menu

Banery

Podsumowanie projektu

Relacja z realizacji projektu pn. „Spotkania z kulturą ludową w Sadownem”

Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Gminy Sadowne w okresie od 21.08.2020 r. do 30.03.2021 r. realizowało projekt pn. „Spotkania z kulturą ludową w Sadownem”. Inwestycja współfinansowana była ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” w ramach działania „Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

Celem operacji było zachowanie dziedzictwa kulturowego poprzez zakup 15 strojów ludowych i 36 kompletów strojów okolicznościowych dla młodzieżowego zespołu ludowego oraz zakup wyposażenia do pracowni rękodzieła w Sadownem. Wartość przyznanego dofinansowania wynosi 55 865 zł.

W ramach projektu zorganizowaliśmy wiele wydarzeń.

Stroje zostały wykorzystane podczas etiudy teatralnej pt. „Popołudnie” inspirowanej literaturą romantyczną i historią dworu polskiego z początku XIX wieku. Wydarzenie przygotowaliśmy we współpracy ze 123 Drużyną Harcerską Włóczykije. Młodzież uczyła się wyrażać swoje emocje w sposób stonowany, dystyngowany, tak jak to nakazywały ówczesne realia. Jednocześnie staraliśmy się przybliżyć uczestnikom wydarzenia język z epoki Mickiewicza i Słowackiego.

W pracowni rękodzieła zorganizowano ciekawe zajęcia:

  1. spotkania z ceramiką – uczestnicy zajęć mogli zapoznać się z podstawowymi technikami pracy w glinie oraz przygotowali naczynia użytkowe – patery na owoce oraz miski i doniczki, a także rzeźbę anioła wiosny. Prace te zostały wypalone, a następnie poszkliwione. Zajęcia te cieszyły się dużym zainteresowaniem, ponieważ uczestnicy mogli przygotować prace użyteczne, które będą cieszyć ich oko i służyć przez wiele lat;
  2. zajęcia z decoupade, podczas których młodzi adepci wzornictwa poznawali tajniki zdobienia zastawy stołowej metodą decoupage. Każdy z uczestników zajęć musiał zaprojektować wzór i ozdobić przynajmniej jeden talerz;
  3. warsztaty szycia – uczestnicy warsztatów mogli zapoznać się z podstawowymi ściegami, które są wykorzystywane zarówno w hafcie, jak i krawiectwie ręcznym. Oprócz tego przyszywaliśmy różne guziki i cerowaliśmy niewielkie dziurki w tkaninie. Wierzymy, że każdy uczestnik warsztatów, mając podstawową wiedzę w tym zakresie, poradzi sobie z drobną awarią np. z urwanym guzikiem;
  4. zajęcia z wycinanek – przeznaczone były dla uczniów najmłodszych klas. Dzieci uczyły się kompozycji i poznawali techniki wycinanki klasycznej. Zajęcia miały na celu kształtowanie sprawności manualnej oraz rozwijanie wrażliwości estetycznej. W czasie zajęć dzieci mogły przygotować prace plastyczne z najpowszechniejszym motywem wycinanki wiejskiej – kwiatami. Prowadzący zajęcia pokazywał jak można wyciąć kwiaty i liście oraz jak łącząc bardzo proste elementy wykonać bogatą w odbiorze pracę. W związku z trwającymi pracami remontowymi w pracowni rękodzieła warsztaty odbyły się w Szkole Podstawowej w Sadownem.
  5. warsztaty z malowania na tkaninie – młodzi adepci sztuki ozdabiali swoje ubrania farbami akrylowymi zmieszanymi z medium. Głównym tematem zajęć były owoce – podstawa zdrowego odżywiania. Warsztaty miały na celu rozwijanie pasji twórczej, kształtowanie estetyki oraz uświadomienie młodym, że piękno jest obecne i potrzebne w prawie każdym aspekcie naszego życia, a każdy człowiek ma możliwość stworzenia czegoś pięknego i oryginalnego.

Ze względu na pandemię, pojawiające się obostrzenia i ograniczenia musieliśmy w dużym stopniu zmniejszyć swoją aktywność, zaprzestać niektórych działań lub zmienić ich formę. Ograniczyliśmy liczbę organizowanych wydarzeń oraz uczestników poszczególnych wydarzeń.

Zapraszamy do obejrzenia galerii z realizacji projektu.

Banery

Odnośniki

Informacje kontaktowe

Urząd Gminy Sadowne

ul. Kościuszki 3, 07-140 Sadowne

tel. +48 25 675 33 08
fax: +48 25 675 33 08

e-mail: ug_sadowne@pro.onet.pl

[obiekt mapy] Lokalizacja Urzędu Gminy Sadowne na mapie